آیت‌الله نوری‌همدانی:ثمرات و برکات انقلاب در اعتکاف بیان شود/ اعتکاف راه صعود به قله کمال است

nori (1)

به گزارش خبرگزاری فارس از قم،‌ آیت‌الله حسین نوری‌همدانی ظهر امروز در دیدار رئیس ستاد اعتکاف استان قم و جمعی از اعضای شورای علمی اعتکاف، اظهار کرد: مسئله اعتکاف از مسائل مهمی بوده که در عبادات اسلامی توصیه شده است.

وی با بیان اینکه اعتکاف برای اصلاح و خودسازی است، تصریح کرد: کسانی که در راس مدیریت این جریان قرار دارند کار شایسته و بزرگی را انجام می‌دهند و همچنین رسالت سنگینی را بر دوش دارند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه هر مجموعه‌ و تشکلی یک مدیر لازم دارد، گفت: وجود یک مدیر در هر مجموعه‌ای می‌تواند نیازها و احتیاجات آن مجموعه را تامین کند تا آن تشکل به شیوه صحیح امور لازم را پیش بگیرد.

آیت‌الله نوری‌همدانی با تاکید بر اینکه خودسازی از مهمترین مسائلی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، عنوان کرد: هدف دین مبین اسلام از قرار دادن چنین عبادتی، اصلاح و خودسازی انسان است تا روح خود را تزکیه کنند.

وی با تاکید بر اینکه تنها معصومان نیاز به اصلاح و خودسازی ندارند، گفت: معصومان انسان‌های کاملی هستند و از جانب خداوند ماموریت دارند تا سایر انسان‌ها را به راه صحیح هدایت کنند.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه انسان‌ها ناپخته و خام هستند، بیان کرد: خلقت انسان از سوی خداوند به گونه‌ای صورت گرفته تا سیر تکامل را طی کند و به کمال الهی دست یابد.

آیت‌الله نوری‌همدانی ادامه داد: انسان موجودی است که باید به تکامل برسد و این راه برای او باز است ولی حیوانات راه تکامل ندارند.

وی اضافه کرد: نخستین اصل برای جاهلان این است که نمی‌توانند برای رسیدن به کمال گام بردارند و قرن‌هاست مردم در جهل به سر می‌برند و دشمن نیز برای فاصله گرفتن مسلمانان از کمال تاکنون نقشه‌های فراوانی را اجرا کرده است.

آیت‌الله نوری‌همدانی با تاکید بر اینکه دشمن نمی‌گذارد وجوه اسلامی عملی شود، گفت: هرچه در راه به دست آوردن علم به کار برده شود، خواسته اسلام ناب است.

وی دومین اصل را ایمان دانست و گفت: کسانی که ایمان نداشتند به رستگاری نرسیدند و خداوند علم همراه با ایمان را از راه‌های موفقیت عنوان کرده است.

این مرجع تقلید ادامه داد: دشمن سعی می‌کند در ایمان مردم تردید ایجاد کند و رهبری نیز در همین راستا در دیدار با روحانیون توصیه کردند که حوزه باید انقلابی بماند.

آیت‌الله نوری‌همدانی با اشاره به سابقه درخشان حوزه‌های علمیه در پیروزی انقلاب، عنوان کرد: انقلاب ثمره روشنگری مردم توسط روحانیون در محافل مختلف است.

وی سومین اصل را اصل عقل ذکر کرد و گفت: علم به معنی دانستن و عقل به معنی تشخیص حق از باطل است.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه افراد بسیاری در جامعه هستند که علم دارند ولی تشخیص صحیح ندارند، بیان کرد: نداشتن قدرت تشخیص انسان را به ضلالت هدایت می‌کند.

آیت‌الله نوری‌همدانی در ادامه سخنان خویش به روایتی از امام صادق (ع) اشاره و عنوان کرد: عقل و لشکریان عقل و جهل و لشکریان جهل را به خوبی بشناسید و این امام معصوم در تبیین این حدیث چنین می‌فرماید که عقل در وجود هر انسانی باشد ۷۵ قدرت و مزیت در وی جمع می‌شود و هرکسی که جهل به وجود او نفوذ کند، ۷۵ قدرت شیطانی در وجود او راه پیدا می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه انسان عاقل کلام و عمل وی خیر است گفت: عقل بر علم برتری دارد ولی اگر هر دو با یکدیگر جمع شوند با استفاده از علم و عقل می‌توانند باطل را تشخیص دهند.

مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم بر ضرورت تبیین حقایق اسلام در مراسم عبادی اعتکاف تاکید کرد و گفت: ما هنوز نتوانستیم با سنگ محکی که امام صادق (ع) تاکید کردند به شناخت برسیم.

آیت‌الله نوری‌همدانی ادامه داد: اعتکاف برای ساختن انسان‌هاست و کسانی که در راه خودسازی بیش از پیش زحمت بکشند به کمال می‌رسند.

وی همچنین بر ضرورت تخصیص ساعاتی برای عبادات شخصی و خلوت با خدا در مراسم اعتکاف تاکید کرد و گفت: اگر برنامه‌های متراکمی برای معتکفان در نظر گرفته شود، فرصت برای عبادت از بین می‌رود.

این مرجع تقلید، امنیت ایران را در منطقه مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: در حالی که کشورهای اطراف ما در ناامنی به سر می‌برند، ما در کمال امنیت زندگی می‌کنیم که این مسئله از نتایج انقلاب است و باید این مسائل برای مردم گفته شود.

دیدگاه ها